
MNE-DC3-55-110
DC Solar Photovoltaic Water Pump
Mode
MNE-DC3-55-110
Pump Model
SHP3-55-110
Daily Water Flow
17~9 m3
Pump Head
35~55 M
Full Specifications
| Mode | MNE-DC3-55-110 |
| Pump Model | SHP3-55-110 |
| Daily Water Flow | 17~9 m3 |
| Pump Head | 35~55 M |
| Controller Model No. | MNE-SPD800V6 |
| Controller Power | 0.8 kW |
| Min MPPT Voltage | 110 V |
| Max Open-circuit Voltage | 300 V |
| Solar Panel Model No. | YL-250P |
| Solar Panel Power | 1.25 kW |
| Configuration | 5PCS*1 |
| Junction Box | 1 To 1 |
Application Scenarios
Automated Manufacturing
Packaging Line
Industrial Processing
Related Articles
Technical guides and industry insights related to this product.
5 HP Solar Pump for Irrigation Sizing Tool & Models
Compare engineering formulas and use our free calculator to size a 5 HP solar pump for irrigation. Get specs, RFQ-ready models, and fast quotes from Cylome.
3/31/2026

Borehole Pump Calculation Tool for Solar Water Systems
Use Cylome’s free borehole pump calculation tool to size AC solar pumps accurately—optimized for agriculture, livestock, and rural water access.
3/31/2026
ISO Certified
100% Standard Compliance
Global Shipping
DHL/FedEx to 50+ Countries
24h Dispatch
Standard Strokes Ship Fast
NOK Japan Seals
Premium Seal Quality
Interested in MNE-DC3-55-110?
Our engineers can review your requirements and recommend the best configuration for your application.
