
DC solar water pump
MNE-DC3-105-280
DC Solar Photovoltaic Water Pump
Mode
MNE-DC3-105-280
Pump Model
SHP3-105-280
Daily Water Flow
18~9 m3
Pump Head
70~105 M
DC Solar Photovoltaic Water Pump MNE-DC3/105-280
Full Specifications
| Mode | MNE-DC3-105-280 |
| Pump Model | SHP3-105-280 |
| Daily Water Flow | 18~9 m3 |
| Pump Head | 70~105 M |
| Controller Model No. | MNE-SPD1K6V8 |
| Controller Power | 1.6 kW |
| Min MPPT Voltage | 300 V |
| Max Open-circuit Voltage | 450 V |
| Solar Panel Model No. | YL-250P |
| Solar Panel Power | 2.5 kW |
| Configuration | 10PCS*1 |
| Junction Box | 1 To 1 |
Application Scenarios
Automated Manufacturing
Packaging Line
Industrial Processing
ISO Certified
100% Standard Compliance
Global Shipping
DHL/FedEx to 50+ Countries
24h Dispatch
Standard Strokes Ship Fast
NOK Japan Seals
Premium Seal Quality
Interested in MNE-DC3-105-280?
Our engineers can review your requirements and recommend the best configuration for your application.
