
DC solar water pump
MNE-DC18-35-300
DC Solar Photovoltaic Water Pump
Mode
MNE-DC18-35-300
Pump Model
SHP18-35-300
Daily Water Flow
100~60 m3
Pump Head
15~35 M
DC Solar Photovoltaic Water Pump MNE-DC18/35-300
Full Specifications
| Mode | MNE-DC18-35-300 |
| Pump Model | SHP18-35-300 |
| Daily Water Flow | 100~60 m3 |
| Pump Head | 15~35 M |
| Controller Model No. | MNE-SPD2K6V8 |
| Controller Power | 2.6 kW |
| Min MPPT Voltage | 300 V |
| Max Open-circuit Voltage | 450 V |
| Solar Panel Model No. | YL-200P |
| Solar Panel Power | 4 kW |
| Configuration | 10PCS*2 |
| Junction Box | 2 To 1 |
Application Scenarios
Automated Manufacturing
Packaging Line
Industrial Processing
ISO Certified
100% Standard Compliance
Global Shipping
DHL/FedEx to 50+ Countries
24h Dispatch
Standard Strokes Ship Fast
NOK Japan Seals
Premium Seal Quality
Interested in MNE-DC18-35-300?
Our engineers can review your requirements and recommend the best configuration for your application.
