
DC solar water pump
MNE-DC14-17-280
DC Solar Photovoltaic Water Pump
Mode
MNE-DC14-17-280
Pump Model
SHP14-17-280
Daily Water Flow
78~46 m3
Pump Head
10~17 M
DC Solar Photovoltaic Water Pump MNE-DC14/17-280
Full Specifications
| Mode | MNE-DC14-17-280 |
| Pump Model | SHP14-17-280 |
| Daily Water Flow | 78~46 m3 |
| Pump Head | 10~17 M |
| Controller Model No. | MNE-SPD1K2V8 |
| Controller Power | 1.2 kW |
| Min MPPT Voltage | 300 V |
| Max Open-circuit Voltage | 450 V |
| Solar Panel Model No. | YL-200P |
| Solar Panel Power | 2 kW |
| Configuration | 10PCS*1 |
| Junction Box | 1 To 1 |
Application Scenarios
Automated Manufacturing
Packaging Line
Industrial Processing
ISO Certified
100% Standard Compliance
Global Shipping
DHL/FedEx to 50+ Countries
24h Dispatch
Standard Strokes Ship Fast
NOK Japan Seals
Premium Seal Quality
Interested in MNE-DC14-17-280?
Our engineers can review your requirements and recommend the best configuration for your application.
