
DC solar water pump
MNE-DC14-12-110
DC Solar Photovoltaic Water Pump
Mode
MNE-DC14-12-110
Pump Model
SHP14-12-110
Daily Water Flow
72~40 m3
Pump Head
7~12 M
DC Solar Photovoltaic Water Pump MNE-DC14/12-110
Full Specifications
| Mode | MNE-DC14-12-110 |
| Pump Model | SHP14-12-110 |
| Daily Water Flow | 72~40 m3 |
| Pump Head | 7~12 M |
| Controller Model No. | MNE-SPD800V6 |
| Controller Power | 0.8 kW |
| Min MPPT Voltage | 110 V |
| Max Open-circuit Voltage | 300 V |
| Solar Panel Model No. | YL-250P |
| Solar Panel Power | 1.25 kW |
| Configuration | 5PCS*1 |
| Junction Box | 1 To 1 |
Application Scenarios
Automated Manufacturing
Packaging Line
Industrial Processing
ISO Certified
100% Standard Compliance
Global Shipping
DHL/FedEx to 50+ Countries
24h Dispatch
Standard Strokes Ship Fast
NOK Japan Seals
Premium Seal Quality
Interested in MNE-DC14-12-110?
Our engineers can review your requirements and recommend the best configuration for your application.
